Οι μαθητές της Δ΄ τάξης επισκέφθηκαν την ακρόπολη του Ιτς Καλέ στο κάστρο των Ιωαννίνων.

Ξεναγήθηκαν στο χώρο και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της 8ης Εφορείας

Βυζαντινών Αρχαιοτήτων με τίτλο «Ιπποκρατική ιατρική διαμέσου των αιώνων»

Ενδεικτικό της μεγάλης αξίας της συγκεκριμένης έκθεσης είναι το γεγονός ότι μετά τα Ιωάννινα θα παρουσιαστεί στο Παρίσι και στη Ζυρίχη.

Είναι δηλαδή παγκόσμιας εμβέλειας έκθεση.

Στη συνέχεια πεζοπορικά κατευθύνθηκαν στην παραλίμνιο περιοχή και με το καραβάκι μεταβήκανε στο νησάκι της λίμνης των Ιωαννίνων.

Ξεναγηθήκαμε στο νησί και επισκέφτηκαν το Κέντρο Ενημέρωσης της Λίμνης Παμβώτιδας κατανοώντας καλύτερα το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον του οικοσυστήματος.

Οι μαθητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από την επίσκεψη και αποτίμησαν θετικά  τον εκπαιδευτικό της  χαρακτήρα.

Δ1΄ ΒΕΡΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  ?  Δ2? ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Φωτογραφίες από την επίσκεψη: Επίσκεψη στο Ιτς Καλέ - νησάκι