Το ΚΠΕ Αράχθου Άρτας ιδρύθηκε από το ΥΠΕΠΘ τον Ιούλιο 2002. Υπογράφηκε σύμβαση

ΥΠΕΠΘ και Δήμου Αράχθου το Σεπτέμβρη του 2003 και άρχισε να λειτουργεί από το Δεκέμβρη τoυ 2003. Στεγάζεται στα αναπαλαιωμένα πέτρινα κτίρια του λιμανιού της Κόπραινας. Στο ΚΠΕ υλοποιούνται μονοήμερα και πολυήμερα προγράμματα για μαθητές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης.

Στην εμβέλεια του ΚΠΕ ανήκουν οι Διευθύνσεις Α/θμιας & Β/θμιας εκπαίδευσης: Άρτας, Αχαΐας, Αιτωλ/νίας, Θεσπρωτίας, Ιωαννίνων, Κέρκυρας, Λευκάδας, Κεφαλληνίας, Πρέβεζας & Τρικάλων.

Οι Στόχοι μας είναι η δημιουργία γνωστικού και αξιακού υπόβαθρου στους μαθητές με στόχο:

• Το ενδιαφέρον των μαθητών για τα περιβαλλοντικά προβλήματα.
  • Την απόκτηση ουσιαστικών γνώσεων.
  • Την ανάπτυξη υπεύθυνων στάσεων και συμπεριφορών συμβάλλοντας στην προστασία της οικολογικής ισορροπίας, της ποιότητας ζωής και της βιώσιμης ανάπτυξης.

Οι Δραστηριότητες μας είναι:

• Σχεδίαση και υλοποίηση προγραμμάτων Π.Ε. για την Α/θμια και Β/θμια Εκπ/ση.
  • Υποστήριξη σχολικών προγραμμάτων Π.Ε.
  • Οργάνωση και υλοποίηση επιμορφωτικών σεμιναρίων εκπ/κών Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης των Δ/σεων της εμβέλειας του.
  • Παραγωγή εκπ/κού υλικού.
  • Συνεργασία με επιστημονικούς κυβερνητικούς και μη φορείς.
  • Ανάπτυξη τοπικών και διεθνών συνεργασιών και δράσεων.
  • Ανάπτυξη θεματικών δικτύων.

Η Ε΄τάξη του σχολείου μας στις 10 Απριλίου 2014 επισκέφθηκε το ΚΠΕ ΑΡΑΧΘΟΥ ΑΡΤΑΣ, όπου οι μικροί μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του ΚΠΕ, παρακολούθησαν προβολές και εκπαιδευτικά παιχνίδια εντός του  ΚΠΕ, επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, το Μουσείο Φάρων και το Μουσείο Αλιείας.

Ιστοσελίδα:   ΚΠΕ Αράχθου Άρτας

Φωτογραφίες από την επίσκεψη:  Επίσκεψη στο ΚΠΕ Αράχθου, Ε΄