Αγαπητά μας παιδιά.

Το σχολείο βρίσκεται πάντα δίπλα σας για να σας φωτίσει το δρόμο σας, να σας εφοδιάσει με γνώσεις, αλλά και να στηρίξει

το συναισθηματικό σας κόσμο και τις αναζητήσεις σας. Παράλληλα είναι εδώ για να τονίσει και να αναδείξει τη διαφορετικότητά σας. Η διαφορετικότητα είναι η αξία σας, το ταλέντο σας, οι κλίσεις σας, ο σημαντικός συναισθηματικός κόσμος.

Μην αφήνετε κανένα στη ζωή σας να σας καταπνίξει τις ευαισθησίες σας. Μην επιτρέπετε σε

κανέναν να ποδηγετήσει τη ζωή σας. Όποτε νιώσετε έτσι ζητήστε βοήθεια.

Μιλήστε στους γονείς σας . Μιλήστε στους δασκάλους σας. Έχουν την εμπειρία, τη γνώση και τον τρόπο να σας βοηθήσουν.

Δυστυχώς δεν έγινε το ίδιο και με σένα Βαγγέλη μας.

Βαγγέλη μας σου ζητάμε συγνώμη. Συγγνώμη που ως συμφοιτητές σου δε σε προσέξαμε, δε σε βοηθήσαμε, δεν απομονώσαμε τους αυτόκλητους τζάμπα μάγκες που σε ισοπέδωσαν, που δε σου δείξαμε ενδιαφέρον, που δε σε καταλάβαμε.
      Συγγνώμη που ως δάσκαλοί σου δε συλλάβαμε την εσωτερικότητά της ματιάς σου, δε νιώσαμε τη διαφορετικότητά σου, δε σε προστατέψαμε.

Βαγγέλη μας, συγνώμη που ως γονείς σου δε σε καταλάβαμε, δε σε αφουγκραστήκαμε, δε στηρίξαμε τις ευαισθησίες σου.

Δε σου λέγαμε κάθε μέρα πόσο σε αγαπάμε.

Συγγνώμη που ως κοινωνία δε μάθαμε να βοηθούμε εθελοντικά, να συμπαραστεκόμαστε, να σεβόμαστε, να δίνουμε χέρι βοήθειας, να αποδεχόμαστε τις ευαισθησίες, να αναδεικνύουμε τη διαφορετικότατα.

Βαγγέλη μας συγγνώμη που ως τοπική κοινωνία, πέρασες δίπλα μας και δε σε νιώσαμε. Δεν ενδιαφερθήκαμε για τις συνθήκες των σπουδών σου, για το μέλλον σου.

Βαγγέλη μας, σήμερα είσαι το παιδί μας, ο γιός μας, ο αδερφός μας, ο συμμαθητής μας, ο συμπολίτης μας.

Καλό ταξίδι, Βαγγέλη μας, καλό Παράδεισο!

Γιαννακού Μαρία, Δασκάλα.

17/3/2015 - Διαβάστηκε στην πρωινή προσευχή.