Οι μαθητές των τμημάτων Στ1, Στ2 και Στ3 εκπόνησαν τη σχολική χρονιά 2021-22 Πρόγραμμα Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων με θέμα  «Έμπνευση και δημιουργία μέσα από το έργο και τη ζωή Ελλήνων συνθετών»  με την καθοδήγηση και συνεργασία των εκπαιδευτικών Αγιοπετρίτου Σοφίας (μουσικός), Ελευθεριάδη Αναστάσιου (ΤΠΕ)  και Πάτση Κωνσταντίνου (Εικαστικά).

Τα παιδιά οργανώθηκαν σε ομάδες,

• αναζήτησαν πληροφορίες και εικόνες,
  • φιλοτέχνησαν σκίτσα (προσωπογραφίες των συνθετών, εξώφυλλα δίσκων και αφίσες εποχής),
  • συμμετείχαν στη χορωδία, η οποία παρουσίασε τραγούδια των συνθετών

(α) σε εκδήλωση στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων,

(β) στη σύντομη τελετή λήξης του σχολικού έτους το πρωί της 15ης Ιουνίου 2022 και

(γ) στη «Γιορτή της Άνοιξης» το βράδυ της 15ης Ιουνίου 2022.

Το παράγωγο του Προγράμματος είναι το e-book που μπορείτε να το διαβάσετε και κάνοντας κλικ πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο (ή εναλλακτικά αντιγράφοντάς τον):

[_] https://read.bookcreator.com/UXcUaIKj5LWtUPJTG8RE4y1eX0B2/ezrMdjsPS7i0IwMjTybIsQ