Κατά το σχολικό έτος 2021-2022, στα πλαίσια υλοποίησης του β’ Εργαστηρίου Δεξιοτήτων “Παγκόσμια και Τοπική Κληρονομιά”, πραγματοποιήθηκε το πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήων «Τα γλυπτά του τόπου μάς μιλάνε». Συμμετείχαν οι μαθητές των τριών τμημάτων της Γ΄ τάξης. Στη διάρκεια του προγράμματος:

- Τα παιδά περιηγήθηκαν σε σημεία της πόλης όπου παρατήρησαν γλυπτά που εκτίθενται δημόσια.

- Επισκέφτηκαν το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Θεόδωρου Παπαγιάννη.

- Συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο γλυπτικής με προσκεκλημένους εισηγητές τους κ: Κωστούλα Ευάγγελο και Λισγάρα Σπυρίδωνα, εκπαιδευτικούς ειδικότητας καλλιτεχνικών.

- Κάθε μαθητής/μαθήτρια έφτιαξε τις δικές του/της δημιουργίες από πηλό και ανακυκλώσιμα υλικά.

[_} Επιλέγοντας τον πρώτο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το αρχείο της παρουσίασης, από την ημερίδα στην αίθουσα Δημήτριος Χατζής.

[_} Επιλέγοντας τον δεύτερο σύνδεσμο θα δείτε τα γλυπτά και τις κατασκευές των παιδιών, στο «ηλεκτρονικό βιβλίο» που δημιούργησε η εκπαιδευτικός κ. Ανδρομάχη Ζώλα.