sofia ayiopetritouΑγαπητοί μαθητές/τριες,
Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Η ανάληψη των καθηκόντων μου ως Διευθύντριας του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων με πλημμυρίζει με συγκίνηση -καθώς το υπηρετώ επί 26 συναπτά έτη- αλλά ταυτόχρονα και με αίσθημα βαθιάς ευθύνης.

Με γνώμονα την αποτελεσματικότερη υποστήριξη του εκπαιδευτικού και παιδαγωγικού έργου, ελπίζω να υιοθετήσουμε ένα νεωτεριστικό πλαίσιο αυθεντικής, συνεχούς και εποικοδομητικής συνεργασίας και επικοινωνίας εστιάζοντας στην καλλιέργεια ενός κλίματος εμπιστοσύνης που θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ποιοτική λειτουργία του Σχολείου μας.

Η συνεργασία του διδακτικού προσωπικού με τους γονείς είναι δεδομένη! Κοινή μας επιθυμία η βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης στους μικρούς μας μαθητές, στα παιδιά που η πολιτεία και οι γονείς εμπιστεύονται στα χέρια μας για να τους μεταλαμπαδεύσουμε γνώσεις, δεξιότητες, ιδανικά και αξίες!

Εμείς, το διδακτικό προσωπικό, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας κι εγώ προσωπικά, αρχίζουμε έναν νέο κύκλο με όρεξη για δουλειά και την επιθυμία να γεμίσουμε τις ψυχές και το μυαλό μας όχι μόνο με εμπειρίες και γνώσεις, αλλά και με ευτυχία!

Αγαπητοί γονείς, να είστε σίγουροι όλοι πως τα παιδιά σας είναι σε ασφαλή κι έμπειρα χέρια! Να είστε βέβαιοι πως το σχολείο θα είναι μαζί σας και δίπλα σας σε ό,τι χρειαστείτε!

Η κοινή μας αγάπη για τους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας και η επιθυμία για το καλύτερο των παιδιών μας ας είναι ο φωτεινός φάρος των προσπαθειών μας!

Με εκτίμηση,
Σοφία-Κυριακή Αγιοπετρίτου