ekdilosi xorodias1Με μεγάλη μας χαρά το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση ''Τραγουδώντας για το παιδί και την ειρήνη. Ταξίδι στις μουσικές του κόσμου'' που συνδιοργάνωσαν τα Εργαστήρια Μουσικής και Εικαστικών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων (μουσική επιμέλεια της κ. Ειρήνης Ντούση), το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων (μουσική επιμέλεια κ. Ελένης Κύργιου) και το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων (μουσική επιμελεια κ. Σοφίας Αγιοπετρίτου), στο πλαίσιο της Διημερίδας "Σύνδεση Σχολείου & Πανεπιστημίου: Η φωνή των φοιτητών και των εκπαιδευτικών", που πραγματοποιήθηκε στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στις 27 & 28 Μαΐου 2023.

Πατήστε στο κουμπί "Περισσότερα", για να δείτε τις συμμετοχές μας.

Συγχαρητήρια στους φοιτητές και τις φοιτήτριες της Χορωδίας του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στους μαθητές και στις μαθήτριες των δημοτικών σχολείων και στους εκπαιδευτικούς και τις εκπαιδευτικούς που είχαν την επιμέλεια των λογοτεχνικών, εικαστικών και μουσικών δράσεων.

Σημαντική υπήρξε και η συμβολή των συναδέλφων εκπαιδευτικών του σχολείου, κ. Σοφίας Λένη, κ. Ρουλας Γκοτζαμάνη, κ. Γιάννη Κωνσταντίνου καθώς και του εκπαιδευτικό Εικαστικών κ. Κωνσταντίνου Πάτση όπως και του Διευθυντή του 10ου Δημοτικού Σχολείου κ. Γιάννη Βασδέκη, οι οποίοι συνέδραμαν με έργα που έφτιαξαν μαζί με τους μαθητές τους στην όμορφη αυτή εκδήλωση. Πάνω απ' όλα, όμως, συγχαρητήρια θα πρέπει να δοθούν στους μαθητές του σχολείου μας για το άρτιο αποτέλεσμα.

Αφιερώστε λίγο χρόνο να ακούσετε τα τραγούδια. Η χορωδία μας είναι εξαιρετική!

Οι εργασίες των τριών σχολείων που συμμετείχαν

Τραγούδι: Τα παιδιά όλου του κόσμου

Τραγούδι: Ν' αγαπάς

Τραγούδι: Το παιδί με το ταμπούρλο