"ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ" ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ) 2015

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού « Ο Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει, διοργανώνει τον 9ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Δημοτικού.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα του Υ. ΠΑΙ.Θ.Π.Α. στις 6 Μαρτίου, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές των Ε' και ΣΤ' τάξεων, κατά τις ώρες 08:15 έως 10:15, με σχετική τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος.

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές από όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι:
- να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
- να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
- να χρησιμοποιούν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Ορισμένα από τα ερωτήματα - δραστηριότητες που θα περιέχει ο διαγωνισμός θα δοθούν ως παιχνίδι, στο οποίο οι μαθητές θα κληθούν να συμπληρώσουν κάποια κενά ή να σχεδιάσουν κάτι. Ορισμένα ερωτήματα θα απαιτούν τον υπολογισμό της λύσης ενός προβλήματος.

Θέματα εξετάσεων διαγωνισμού " Παιχνίδι και Μαθηματικά 2013¨:

Θέματα για τους μαθητές της ΣΤ' τάξης - Λύσεις

Θέματα εξετάσεων διαγωνισμού " Παιχνίδι και Μαθηματικά 2014¨:

Θέματα για τους μαθητές της ΣΤ' τάξης - Λύσεις

Θέματα εξετάσεων διαγωνισμού " Παιχνίδι και Μαθηματικά 2015¨:

Περισσότερα:  Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία

Το σχολείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό με το ΣΤ1, ΣΤ2, ΣΤ3 και τμήμα του Ε3.