Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίστηκε η 1η Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε έτους. Για φέτος ορίστηκε η 6η Οκτώβρη 2014

αλλά λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών μεταφέρθηκε με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων για τις 14/10/2014

Φέτος η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού γιορτάστηκε στο σχολείο μας τις 14 Οκτώβρη 2014.

Στο σχολείο μας την ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:

Ανάγνωση παραμυθιού για την διαφορετικότητα, ομιλία για βία ? ρατσισμό ? ξενοφοβία από τους υπεύθυνους σχολικής βίας και εκφοβισμού, έγιναν προβολές ταινιών - παραστάσεων (βία ? ρατσισμό - ξενοφοβία), κατασκευάστηκε πανό ? κολλάζ (όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι )  με την συμμετοχή όλων των μαθητών, έγιναν μουσικοχορευτικές δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες σε όλη τη διάρκεια της ημέρας (Ποδόσφαιρο, στίβος, βόλεϊ, χαντ μπολ, μπάσκετ, Run & Out -καινοτόμες δράσεις-, παραδοσιακά παιχνίδια, διάφορες σκυταλοδρομίες).

Φωτογραφίες στο: Φωτογραφίες/2014-2015/Πανελλήνια Ημέρα Σχολ. Αθλητ.

Βίντεο στο: Βίντεο/2014-2015/Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού