Οι  Α΄, Β΄, Γ΄, τάξεις του σχολειου μας επισκέφθηκαν το Ιστορικό Αρχείο-Μουσείο Ηπείρου όπου φιλοξενείται η έκθεση με τίτλο «Το ψωμί» του γλύπτη και ομότιμου καθηγητή της Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών

Θεόδωρου Παπαγιάννη.

Η θεματική ενότητα της έκθεσης είναι αφιερωμένη στο ψωμί και σε ότι αυτό συμβολίζει ανά τους αιώνες. Το ψωμί που το τίμησαν οι Ηπειρώτες γιατί κατάλαβαν την αξία του, το ψωμί που οι ίδιοι υπηρέτησαν και υπηρετούν με ιερή αφοσίωση, που γι? αυτό ξενιτεύτηκαν, κόπιασαν και ξενύχτησαν, αυτό που οι ίδιοι έπλασαν με μαστοριά σαν γλύπτες και το πρόσφεραν καθαγιασμένο με τον ιδρώτα τους.
   Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον Θεόδωρο Παπαγιάννη και παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με τη δουλειά του καλλιτέχνη και τον τρόπο κατασκευής των γλυπτών.

Η έκθεση «Το ψωμί» θα φιλοξενείται μέχρι τις 8 Απριλίου στο Ιστορικό Αρχείο-Μουσείο Ηπείρου, στο Σουφαρί Σεράι.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη:  Φωτογραφίες/2012-2013/Έκθεση «Το ψωμί»