Πρόγραμμα ενεργειών σωστής εκπαίδευσης- υγιεινής διατροφής  στα Δημοτικά  Σχολεία της χώρας -

Διανομή φρούτων στους μαθητές

Η εταιρία ΝΤΟΛ ΕΛΛΑΣ Ε.Π.Ε., στο πλαίσιο της υλοποίησης κατά το σχολικό έτος 2013-2014, προγράμματος διατροφής στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας, διοργάνωσε ενημέρωση των μαθητών στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης για τα οφέλη της καθημερινής κατανάλωσης φρούτων και κατ? επέκταση την αλλαγή διατροφικών συνηθειών, με στόχο την υιοθέτηση της υγιεινής διατροφής.

Το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάδειξη της υψηλής διατροφικής αξίας των φρούτων στις ηλικίες 6-12 ετών, όπου αυτά είναι πλέον απαραίτητα και ωφέλιμα. Το πρόγραμμα αυτό υλοποιήθηκε με επιτυχία κατά τις δύο προηγούμενες σχολικές  χρονιές 2011-2012 και 2012-2013 στους Νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης.

Μέσω του προγράμματος έγινε  παράλληλα, δωρεάν διανομή φρούτων (μπανάνα) στους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων καθώς και εντύπων ψυχαγωγικού και ενημερωτικού περιεχομένου.

Φωτογραφίες:  Ενημέρωση, Dole