Τη Δευτέρα 19/10/2015 οι μαθητές και οι δάσκαλοι της Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Καλπάκι στα πλαίσια των εορτασμών της Εθνικής Επετείου του ΟΧΙ

Πρώτος προορισμός ήταν τοΜνημείο του Μαχητή.
Εκεί τίμησαν τους άγνωστους πολεμιστές του ελληνοΪταλικού πολέμου με ποιήματα που απήγγειλαν οι μαθητές και με κατάθεση δάφνινου στεφανιού.
Επόμενος προορισμός ήταν το δημοτικό σχολείο Καλπακίου όπου παρακολούθησαν την προβολή ταινίας που είχε σχέση με τις μάχες που δόθηκαν στις γύρω περιοχές , τον ηρωισμό των Ελλήνων στρατιωτών και των ντόπιων κατοίκων στον πόλεμο του 1940.
Ακολούθησε παιχνίδι, ξεκούραση και φαγητό στην παιδική χαρά και στο γήπεδο της πλατείας του χωριού.
Στο γυρισμό έγινε στάση στο Πολεμικό Μουσείο και ξενάγηση στα εκθέματά του (όπλα, στολές, φωτογραφίες).Εκεί σε ειδική οθόνη παρουσιάστηκε η εξέλιξη των πολεμικών συγκρούσεων στο Ελληνοαλβανικό Μέτωπο από τον υπεύθυνο στρατιώτη ο οποίος διηγήθηκε στα παιδιά άγνωστα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στις πολεμικές συγκρούσεις.
Η επιστροφή στο σχολείο έγινε το μεσημέρι με τα παιδιά ευχαριστημένα και ικανοποιημένα γι’αυτά που είδαν και άκουσαν.

• DSCF3492
  • DSCF3498