Πληροφορίες Σχολικού Διαγωνισμού

Ποια είναι η διαδικασία του Σχολικού Διαγωνισμού Ανακύκλωσης:

• Οι μαθητές συλλέγουν τα ανακυκλώσιμα υλικά στους κάδους που έχουν τοποθετηθεί εντός των σχολείων.
  • Όταν οι κάδοι γεμίσουν, γίνεται συλλογή και ζύγιση των υλικών από την Διεύθυνση Καθαριότητας του Δήμου.
  • Κάθε κιλό ανακυκλώσιμου υλικού αντιστοιχεί σε πόντους που λαμβάνει το σχολείο.
  • Οι γονείς μπορούν να παρακολουθούν τις επιδόσεις όλων των σχολείων του Δήμου Ιωαννιτών, στην ειδική σελίδα www.followgreen.gr/ioannina/school, όπου μπορούν να κάνουν και τη δωρεά πόντων.
  • Σκοπός της δωρεάς πόντων είναι οι γονείς να έρθουν σε επαφή με τη δημοτική πλατφόρμα, για να εκπαιδευτούν και οι ίδιοι σχετικά με την ανακύκλωση.

Ποια υλικά μπορώ να ανακυκλώσω:

• Έντυπο χαρτί: βιβλία, τετράδια, σχολικά έντυπα, περιοδικά, εφημερίδες, λοιπά έντυπα από ΔΕΚΟ και μικρές μη ογκώδεις συσκευασίες. Εξαιρούνται οι χάρτινες συσκευασίες χυμών και γάλατος, τύπου Tetrapack.
  • Φορητές μπαταρίες: όλων των ειδών που δεν ξεπερνούν τα 2 κιλά, είτε πρωτογενών (μίας χρήσης) είτε δευτερογενών (επαναφορτιζόμενες). Συμπεριλαμβάνονται κι αυτές των κινητών τηλεφώνων και των φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Πως το σχολείο συλλέγει πόντους:

• Με την ανακύκλωση που κάνουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί στους ειδικούς κάδους.
  • Με τη δωρεά πόντων επιβράβευσης από τους γονείς, αφού κάνουν την εγγραφή τους στην πλατφόρμα www.followgreen.gr/ioannina.

Πως επιβραβεύεται το σχολείο:

• Στόχος του Δήμου είναι να επιβραβεύσει όλα τα σχολεία που συμμετέχουν στην πρωτοβουλία αυτή.
  • Στα σχολεία που θα καταλάβουν τις πρώτες θέσεις στον διαγωνισμό, θα δοθούν χρηστικά δώρα για τις σχολικές τους μονάδες.

Τι είναι το δημοτικό πρόγραμμα Followgreen:

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα επιβράβευσης της ανακύκλωσης στο οποίο μπορούν να συμμετέχουν εντελώς δωρεάν όλοι οι δημότες ή όσοι εργάζονται εντός του Δήμου Ιωαννιτών και

• συγκεντρώνουν πόντους επιβράβευσης κάνοντας και δηλώνοντας την ανακύκλωσή τους σε διάφορα σημεία του δήμου, όπως στους μπλε κάδους / κώδωνες γυαλιού, κάνοντας δωρεά συγκεκριμένων αγαθών/φαρμάκων στο κοινωνικό παντοπωλείο/φαρμακείο και συμμετέχοντας ενεργά σε δράσεις ενημέρωσης (άρθρα, βίντεο, κουίζ) που είναι διαθέσιμες στην πλατφόρμα,

• χρησιμοποιούν τους πόντους επιβράβευσης για να λαμβάνουν ειδικές προσφορές και εκπτώσεις σε προϊόντα και υπηρεσίες των τοπικών και δημοτικών επιχειρήσεων ή να κάνουν δωρεά σε σχολικούς διαγωνισμούς.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με το Followgreen του Δήμου Ιωαννιτών στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Το σχολείο μας συμμετέχει σε αυτόν τον Σχολικό Διαγωνισμό συλλέγοντας μόνο χαρτί και μπαταρίες.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!

Schools ioannina 2019