10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ από 01 έως 20/03/2021

Thumb Egkyklios 01  Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, εν συντομία είναι τα εξής:

1. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση γονέα-κηδεμόνα για εγγραφή του μαθητή[Λήψη]

2. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

3. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)[Λήψη]

5. Αποδεικτικό στοιχείο Διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή

6. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

1. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση γονέα-κηδεμόνα για εγγραφή του μαθητή

(Πρωινό πρόγραμμα, δήλωση επιθυμίας για συμμετοχή σε Πρωινή Ζώνη και Ολοήμερο. Πρόσθετα στοιχεία μαθητή).   [Λήψη Εντύπου]
2. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

Σας ενημερώνουμε ότι από το σχολικό έτος 2016-17 και εφεξής, για την εγγραφή των μαθητών στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/6-4-2016).

3.Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Υπενθυμίζεται ότι ισχύει η γνωμοδότηση της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών (Υ1/Γ.Π.161682/22-12-2008 έγγραφο της Δ/νσης Δημόσιας Υγιεινής του Υπ. Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης), σύμφωνα με την οποία, «είναι υποχρεωτικά όλα εκείνα τα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών και για αυτό δίνονται δωρεάν στα πλαίσια της προστασίας της Δημόσιας Υγείας. Μόνο σε περίπτωση ιατρικής αντένδειξης, θα μπορούν οι γονείς να αρνηθούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους». Οι γονείς που για οποιουσδήποτε άλλους λόγους (προσωπικά δεδομένα και πιθανές παρενέργειες) δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους, οφείλουν να προσκομίζουν βεβαίωση ιατρικής αντένδειξης από: α) Περιφερειακά Γενικά Νοσοκομεία ή β) Δ/νσεις Υγιεινής της οικείας Νομαρχίας ή γ) Ιατροκοινωνικά Κέντρα ή δ) Ασφαλιστικούς φορείς ή ε) ιδιώτες ιατρούς, σύμφωνα με τον κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας, 3418/28-11-2005 (τ.Α΄ ΦΕΚ 287).

4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) [Λήψη εντύπου]

(Ειδικό έντυπο υπάρχει στο Σχολείο) Το Α.Δ.Υ.Μ. (βλ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-05-2015), καθώς και ως ιατρικό πιστοποιητικό παρακολούθησης της υγείας των μαθητών/τριών κατά τη διάρκεια φοίτησής τους στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέτρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κτλ.) ήτων Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμός Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι.

5. Αποδεικτικό στοιχείο Διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή,

το οποίο γίνεται δεκτό κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου.

6. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.

Επιπροσθέτως σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά 2021-2022 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως 31-12-2015.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά από 01-03-2021 έως και 20-03-2021 και ώρες 13:30 – 14:00.

Τα απαιτούμενα έγγραφα μπορούν να συμπληρωθούν και να σταλούν ηλεκτρονικά (εκτυπωμένα-συμπληρωμένα-υπογεγραμμένα-σαρωμένα με επιτραπέζιο σαρωτή ή κατάλληλη εφαρμογή κινητού) στο e-mail του σχολείου:

mail 10dim

ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ